´╗┐www.scissorcraft.com

Brain Teasers Puzzlers

Log in

Register


Please Support Scissor Craft 

must registericon

One Year

$12.00

Large images appear after paid membership is established through PayPal.

For $12.00 per year through PayPal, members have access to thousands of personally illustrated images.

Scissorcraft color book and craft images may be useful for teacher's aid for classroom overhead display or personal enjoyment at home with family and friends.

 

To all members who honor me by finding value in my work through paid membership, I thank you so very much for helping me regain my creative insanity by allowing me to purge advertising.

 

I constantly revisit these images to update and refresh or replace the old and funky.  

 

Bonus: Scissorcraft strives to educate as well as entertain and to my knowledge none of Scissor Craft's images have ever spontaneously exploded and not banned on airplanes.

Important

No refunds once paid membership activates by logging into Scissorcraft websites.

Register: Username and valid email address. Images and activities will display only after successful logon by paid subscriber. Your user ID and password will work for all scissorcraft web sites listed in the Category Menu.

 

Trouble logging in? I can help! Click here.

bat ball puzzleiconBat and ball Puzzler

Together a bat and a ball costs $1.10

 

If the bat costs $1.00 more than the ball, What are the costs for each bat and ball?

 

Ball $__________?
Bat $__________?
Total $__1.10___

 

Fast Thinking

At first glance or impulse, the simple subtraction 10 minus $1.10.

The simple (incorrect) answer of 1.00 might indicate the cost of the ball is 10 cents.

But, wait, slow down a bit.

If the bat is one dollar more than the .10 cent ball, this means the bat alone would cost $1.10.

This is incorrect because $1.10 plus .10 exceeds the total, combined expenditure for bat and ball.

Ball             $____.10______
Bat             $___1.10_______
Total           $___1.20___??

 

Correct solution is the ball costs

Slow - Critical - Thinking

Since the bat costs one dollar MORE than the ball, the cost of the ball is .05, and at one dollar more, the bat is $1.05.

Ball              $_____.05_____
Bat              $____1.05______
Grand Total  $____1.10___
´╗┐